Skuteczne sposoby nauki polskiego

Język polski stanowi część rodziny języków indoeuropejskich. Ma stosunkowo niewielką ilość znaków. Alfabet składa się obecnie z 32 liter i oparty jest na alfabecie łacińskim. W tej chwili szacuje się, że język polski jest ojczystym językiem dla około 44 mln ludzi na świecie, mieszkańców Polski i Polaków zamieszkałych za granicą. Coraz więcej ludzi pragnie opanować ten język. Jak więc skutecznie można się go nauczyć?


Sposobów efektywnego uczenia się jest wiele. Najprostszym z nich i najbardziej znanym jest wizualizacja. Jest ona świetną metodą dla osób mających pamięć wzrokową. Wizualizacja polega na przyczepianiu różnych kartek do rozmaitych przedmiotów z ich nazwą. Przez to kojarząc te przedmioty można w łatwy sposób zapamiętać ich nazwy. Innym sposobem skutecznej nauki są różnorodne rymowanki. Piosenki te zazwyczaj przedstawiają jakieś reguły dotyczące np. ortografii. Wszelkiego rodzaju rymowanki są znacznie szybciej przyswajane przez ludzi niż suche definicje, które prędzej czy później ulecą z pamięci. Aby skutecznie uczyć się języka należy dobrać odpowiednią metodę do naszych predyspozycji. Wzrokowcy postawią na metodę wizualizacji natomiast osoby mające pamięć słuchową, szybciej nauczą się języka przez osłuchanie go.

21.10.2010. 08:45

Ciekawostki o języku polskim

Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi na świecie. Wywodzi się on z języka praindoeuropejskiego. Ślady jego dziejów można zauważyć w obocznościach. Jest on językiem melodyjnym, a nawet przez niektórych został nazwany romantycznym. Jest również wiele ciekawostek dotyczących tego języka.


Jedną z nich jest to, iż litery w tym języku mają bardzo ciekawą historię, która sięga starożytnego Egiptu sprzed 5000 lat. Niektóre z liter były hieroglifami przedstawiającymi różne przedmioty np. litera F była utożsamiana z sierpem, B z domem natomiast R oznaczała ludzką głowę. Kolejną ciekawostką dotyczącą tego języka jest to, że samogłoska A jest najczęściej spotykaną głoską. Następną interesującą rzeczą jest to, iż dawniej występowały trzy liczby gramatyczne, a były to mianowicie: pojedyncza, podwójna i mnoga. W dzisiejszym języku liczby te zostały zredukowane do dwóch z wykluczeniem podwójnej. Oprócz wymienionych wyżej język polski kryje jeszcze w sobie masę innych równie interesujących ciekawostek, z których niektóre być może dotychczas nie zostały odkryte.

01.10.2010. 14:44