Jak samodzielnie wspierać rozwój integracji sensorycznej dziecka?
Współczesna nauka i doświadczenia sprawiają, że specjaliści coraz częściej stwierdzają u dzieci problemy z tak zwaną integracją sensoryczną. Mogą się one objawiać w różny sposób, na przykład poprzez problemy z ubieraniem ubrań wykonanych z niektórych tkanin, problemy podczas zabawy, czy spożywania posiłków. Dzieci skarżą się na przykład, że nie odpowiada im konsystencja pożywienia, co może stanowić sporą trudność. Niektórym maluchom przeszkadza nawet delikatny dotyk drugiej osoby. Na szczęście istnieją sposoby na walkę z takimi problemami rozwojowymi. Warto udać się z dzieckiem do specjalisty, który wskaże, w jaki sposób ćwiczyć w domowych warunkach.
Pomoce do integracji sensorycznej
W profesjonalnych sklepach można bez trudu znaleźć produkty, które pomagają w trenowaniu integracji. Oczywiście można z nich śmiało korzystać, ale rozwiązaniem są też samodzielnie wykonane pomoce do integracji sensorycznej. Do ich przygotowania można zaangażować dziecko, dla którego będzie to bez wątpienia doskonała zabawa. Najpopularniejsze i najłatwiejsze w wykonaniu są woreczki, do których wsypuje się suche kasze, ryże lub inne ziarna. Do zabawy można wykorzystać również piasek, kamyczki, piórka, czy inne drobne przedmioty. W sieci warto poszukać inspiracji do przygotowywania specjalnych płynów lub mas plastycznych, które na pewno sprawią dziecku wiele radości.
Wspólna zabawa i nauk
Ważne jest, aby dziecko nie odbierało ćwiczeń nad integracją sensoryczną jako obowiązku, ponieważ może się do nich szybko zniechęcić. Lepiej potraktować je jako zabawę i wspólnie poznawać nowe kształty, faktury, czy konsystencje. Do zabawy można wykorzystywać również różne materiały, jak jeans, sztruks, jedwab lub wełna. Bardzo często specjaliści używają również produktów spożywczych. Jeśli dziecko ma trudności z jedzeniem na przykład pomidorów, warto pozwolić mu pobawić się jednym warzywem i poznać je bardzo dokładnie paluszkami. Znacznie łatwiej będzie je przekonać do spróbowania nielubianego produktu.