Język polski a problemy, jakie mają z nim Polacy

W tekście powiemy sobie nieco na temat tego, dlaczego język polski sprawia problemy (problemy dla Polaków). Niemniej na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jednego konkretnego powodu, dla którego tak się dzieje. Problem może mieć różne odcienie (tak sobie to nazwijmy).

Brak nauki w szkole

Wydaje się, że najprostszym i zarazem najczęściej spotykanym problemem jest nic innego, jak po prostu brak nauki w szkole. Z czego to wynika? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom do łatwych nie należy. Na pewno dzieci z natury nie chcą się uczyć, tylko wolą zabawę. Jeżeli dziecko się nie uczy, to bez wątpienia też jest jakaś wina ze strony rodziców.

Zapominanie o wiedzy

Nie ma też co ukrywać, że dochodzi do zapominania o wiedzy. Jeżeli dziecko miało w szkole odpowiednią wiedzę, to wielokrotnie ta wiedza nie jest po szkole rozwijana. Dlaczego tak się dzieje? Można pokusić się o stwierdzenie, że najczęstszym powodem jest mniemanie, iż język polski nie jest potrzebny. Takie mniemanie jest oczywiście błędem. Nie każdy musi zostać nauczycielem języka polskiego, ale każdy powinien czytać książki.

Podsumowanie

W ten sposób odnieśliśmy się do dwóch kwestii, dwóch kwestii z wielu. Nie sposób odnieść się do wszystkiego i poza tym tekst miał za zadanie skłonić do refleksji. Bardzo często mówi się o tym, że na naukę nigdy nie jest za późno i jest to bez wątpienia sama prawda bez względu na to, czy chodzi o język polski, czy cokolwiek innego. Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą, ale osoby, które się z tym nie zgodzą, najprawdopodobniej mają problem z dyscypliną.

Możesz również polubić…